1395/10/21

ای زن! بیدار بمان

امام رضا (علیه السلام) نامه ای اختصاصی خطاب به خواهر بزرگوارشان حضرت فاطمه معصومه(س) مرقوم فرمودند و آن را توسط یکی از غلامانشان به مدینه ارسال کردند. ایشان به غلام خود دستور می دهند، در هیچ منزلی توقف نکند تا در اندک فاصله زمانی ممکن آن را به مدینه برساند. آنگاه نشانی خانه موسی بن جعفر(س) را برای او بیان می کنند تا از کسی نشانی نپرسد. غلام خود را به مدینه می رساند و حضرت معصومه(س) به مجرد رسیدن نامه برادرش خود را آماده سفر می کند. سوال: آیا این هجرت برای انجام رسالتی عظیم بوده است؟ (1) ن

کته ها:

1. در ادیان الهی همیشه زنان در بطن انجام این رسالت الهی و بعد سیاسی آن، حضور داشته اند. زنانی نظیر حضرت آسیه(س)، دختر حضرت شعیب(ع)، حضرت خدیجه(س)،حضرت زینب(س)، حضرت معصومه(س) و دیگر زنانی که این متن گنجایش معرفی همه آنها را ندارد.

2. حضور این زنان، بسیار تاثیر گذار در امر سیاست و سقوط حکومتهای ظالم با کمک رشادتهای این زنان بوده است، نظیر نفوذ کلام حضرت آسیه(س) در جلوگیری از کشته شدن حضرت موسی(ع) توسط فرعون که منجر به سرنگونی مستکبران آن زمان شد. یا رشادتها و بصیرت حضرت خدیجه(س) و حضرت زهرا(س) که منجر به تاسیس حکومتی عدالت پیشه و مدافع مستضعفان و حریم انسانیت شد.

3. “ضعیفه بودن زن"، کلامی بدون پایه و اساس است که خیلی زیرکانه سعی در منحرف کردند قدرت زنان دارند. همان طور که ملاحضه کردید، این زنان، نه هویت زنانگی خودشان را از دست دادند و نه هویت مردانه را پذیرفتند. بلکه با قدرت زنانگی و نفوذ کلام خود، زمینه فروپاشی یا تاسیس حکومت ها را فرهم کردند.

4. شما زنان جامعه امروز نیز کافی است بصیرت به خرج بدهید و با همان قدرت و سیاست خودتان روشنگری کرده و در سرنگونی مستکبران روز و تاسیس حکومتی عدالت محور تمام تلاش خود را به کار بگیرید.

5. روی سخن ام با شما زنان جامعه ایران اسلامی است. مگر حضرت آسیه(س) از جنس ما زنان نبود که همه ی امکانات و آسایش مادی را رها کرده، به صدق وعده پرورگار ایمان آورد و فریب توطئه سیاستمداران زمانش را نخورد؟ شما چرا امروز هویتِِ بصیرتی خود را فراموش می کنید و بازیچه دست این سیاست بازان می شوید؟

6. خراسان مرکز قدرت سیاسی آن زمان بود و امام رضا (ع) با نوشتن نامه ای خواهر خود را دعوت می کند که به خراسان بیاید. و این دعوت از یک زن برای جامعه زنان پیامهای زیادی را خواهد داشت.

7. مگر نه این که حضرت معصومه(س) آخرین لحظات عمر خود، بصیرت به خرج دادند و با همین بصیرت تصمیمی گرفتند که بیش از هزار سال است که جهانیان را متأثر از تصمیم خود کردند؟(2)

8. شما زنان قدرتمند و بصیر چه تصمیمی خواهید گرفت؟ کدام گوشه تاریخ را متأثر از انتخاب خود خواهید کرد؟

  _________

1. کتاب “طریقی در ولایت الهیه"، ص 128.

2. حضرت معصومه (س) در شهر ساوه بیمار شدند اما درخواست کردند او را به شهر مقدس قم ببرند؛ و با این تصمیم، جهان اسلام از پیامدهای مثبت این تصمیم، بر خوردار است.

اشتراک گذاری این مطلب!

4 نظر

آراي كاربران براي اين مطلب
5 ستاره:
 
(2)
4 ستاره:
 
(0)
3 ستاره:
 
(0)
2 ستاره:
 
(0)
1 ستاره:
 
(0)
2 رأی
ميانگين آراي اين مطلب:
5.0 stars
(5.0)
نظر از: افسر جوان...نوری [عضو] 
5 stars

احسنت
منتظر حضور شما در وبلاگ بازیگران حقیقی هستیم

1395/10/22 @ 16:13
نظر از: روشنک بنت سینا [عضو] 

پاسخ:
چشم چایی دم کن میام :)

1395/10/22 @ 23:13
نظر از: مرکز تخصصی تفسیر شاهین شهر [عضو] 
5 stars

نكات خوبيست

1395/10/22 @ 13:15
نظر از: روشنک بنت سینا [عضو] 

پاسخ:
خدا رو شکر

1395/10/22 @ 23:18


فرم در حال بارگذاری ...